0Košík
Mořské akvárium

Jak správně zprovoznit akvárium

 

Jak zprovoznit Vaše akvarium?

Dovolujeme si Vám poskytnout pár rad pro založení a péči o akvaria:

 

Aktivace a čištění filtru:  

 

Dnešní akvarijní filtry čistí na principu biologického čištění a ne na filtrování jak tomu bylo dříve. Filtry obsahují biologické houby, které začnou čistit vodu, jakmile se v nich vytvoří bakterie. Teprve potom docílíte křišťálově čisté vody. Jak nato?

Existují dva způsoby aktivace filtru.

  • Prvním z nich je přirozenou cestou, kdy se bakterie začnou tvořit až z rybího trusu. Tento proces trvá 5-6 týdnů. Po tuto dobu ovšem hrozí riziko zakalení vody  ( zvýšený obsah dusičnanů a dusitanů), které může vzniknout zkažením zapadlého krmiva, které rybičky nestačí sníst při krmení.
  • Proto dnes můžeme nabídnout druhý způsob aktivace filtru a to pomocí násady bakterií. Tyto násady se dávkují ihned po napuštění akvária a díky nám docílíme aktivace filtru během 2-3 týdnů. Neriskujeme tím tedy zakalení vody, ani úmrtí rybiček.  

Filtr čistíme tehdy,  jakmile se nám na biologické houbě začne tvořit hnědé mazlavé blátíčko ( přemnožené bakterie ). Houbu vyjmeme z filtru, oklepeme třeba v umyvadle z nejhoršího blátíčka a maximálně na 1-2 sekundy propláchneme pod tekoucí vodou a 1 krát vyždímáme. Po té houbu vrátíme zpět do filtru. Nikdy se nesmí biologická houba vyprat do čista, protože by jste zlikvidovali veškeré bakterie a začínali znovu od začátku.

 

Založení akvaria :

 

1. Nejprve řádně vyčistěte nové akvarium. Po té přilepte pozadí.

2. Na dno nasypte vypraný akvarijní štěrk. Plánujete-li akvarium s živými rostlinami, doporučujeme do  štěrku přidat aktivátor dna, pro dobrý růst rostlin v počátku založení akvaria. Proč se přidává aktivátor dna ?  Běžně rostliny získávají část živin z trusu rybiček, který se ve štěrku usazuje. V nově založeném akvariu trvá přibližně 2-3 měsíce, než se ve štěrku tyto živiny pro rostliny vyskytnou, proto doporučujeme použítí aktivátoru dna, aby rostliny ze začátku nestrádali a nezašli. Aktivátor dna se smíchá s 1/3 štěrku , dá se na dno akvaria a zbylé čisté 2/3 se nasypou navrch.

3. Přidejte do akvaria také řádně vyčištěné dekorace ( kořen, kámen atd. ). Budete-li dávat kořen, doporučuje se ho alespoň 2-3 převařit, protože většina kořenů zpočátku barví vodu. I tak může kořen ještě v akvariu zabarvovat vodu, ale rybičkám to nevadí, jelikož se jedná o přirozený přírodní výluh. Postupným vyměňováním vody se zabarvení  časem zbavíte.

4. Napustěte akvarium vodou do 1/3  až 1/2. Nasázejte živé rostliny. Nainstalujte filtr a topítko, zatím nezapínejte.

5. Dopusťte akvarium celé vodou cca 3 cm pod okraj, zapněte filtr a topítko. Teploty vody , kterou by jste mněli nastavit na topítku zvolte podle ryb, který budete mít v akvariu. Pro běžné druhy ryb je teplota cca 22-23 °C.

6. Nadávkujte potřebné akvarijní přípravky:  přípravek na úpravu vodovodní vody na akvarijní, násadu bakterií, kapalné hnojivo pro rostliny. Dávkování proveďte podle návodu na jednotlivých přípravcích. Tyto přípravky můžete zakoupit v setech pro založení nového akvaria, které najdete  zde.

7. Akvarium je zpočátku zakaleno. Míra zakalení je závislá na tom, jak dobře jste vyprali akvarijní písek. Během 3-5 dnů se voda značně pročistí (filtr musí být zapnut stále). Po té můžete do akvaria nasadit rybičky. Rybičky krmte zpočátku (než se plně z aktivuje filtr) krmivem, které nekalí vodu ( doporučujeme mražený vodní plankton – cyclops). Plnou aktivaci filtru poznáte podle toho, že voda bude křišťálově čirá.

 

Čištění akvaria:

 

 Akvarium čistíme poprvé přibližně cca za 2 měsíce. Po té se dodržují intervaly cca 3-4 týdny.

  1. Pomocí odkalovacího zvonu pročistíme dno akvaria, kam se dostaneme. S tímto odkalením odsajeme přibližně 1/3 vody.
  2. Upravíme a zastřihneme kytičky.
  3. Akvarium dopustíme vodou a nadávkujeme přípravek na úpravu vodovodní vody na akvarijní.
  4. Vyčistíme filtr tak jak jsme to již popsali na začátku.
  5. Pomocí stíracího magnetu, vyčístíme řádně sklo.

 

Toto jsou základní rady pro založení a péči o akvarium. Budeme rádi,  když Vám do začátku pomohou. S dalšími případnými dotazy se můžete obrátit na :

 info@zverimex-rybarske-potreby.com 

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací. Souhlasím